František Šimon Tavík - Mořská skaliska

Nejdelší strana: 100 cm

Olej na plátně, 90x70 cm. Signováno vlevo dole T. F. Šimon. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Signovaný obraz Mořská skaliska T. F. Šimona, ceněného českého výtvarníka, grafika a pedagoga, reprezentuje autorovo malířské krajinářské dílo. Na obraze autor zachytil příboj na mořském břehu, který čelí náporu vzpěněných vln. Tato malba jednoznačně zaujme uvolněnou, až expresivní technikou rychle nahozených tahů štětce, které jsou na podložce dobře čitelné. Pro výjev malíř volil zastřenou tmavou podmalbu, na kterou nanášel odstíny měňavé modré barvy. Lehkost mořské pěny a opar, který vzniká tím, jak se voda tříští o skaliska, naznačil lehce vedenými tahy bělobou. Vyzdvihnout je třeba také vyjádření plasticity skalisek s lokálními odstíny okru. Opticky velmi přitažlivě působí i volně malířsky zpracované nebe. Z hlediska díla T. F. Šimona jako celku se sice nejedná o zcela typickou práci, o to zajímavější je však tato krásná malba ze sběratelského hlediska.

o autorovi: 1877 - 1942

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 900 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
88831. Mořská skaliska
Dražba ukončena:25.01.2023 22:28:45
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:17 000 Kč