Nejdelší strana: 35 cm
Olej na kartonu, 16x18 cm. Monogramováno vpravo dole F.P. Rám, sklo.
František Pečinka patří do okruhu studentů školy Julia Mařáka na Akademii výtvarných umění, kde se rozvíjelo malířovo realistické pojetí krajinomalby. Pečinka tíhnul ke scénám s otevřenými průhledy do krajiny a táhlými liniemi horizontu. Tento moment se ve velmi krásné verzi prosazuje i na předloženém díle, na němž malíř zaznamenal osamocenou usedlost v krajině, která se rozprostírá pod siluetou architektury středověkého hradu. Na obraze tak můžeme pozorovat velmi umné skloubení motivů, tedy jednak detail prostého stavení v přední části obrazu, který však doplňuje vzdálená upomínka na šlechtické sídlo na pozadí. Výrazově stěžejní je samozřejmě malířovo podání přírody, které se zakládá na kombinaci barevně odlišených ploch jednotlivých plánů. Zelenou louku v souladu s principy barevné perspektivy střídá tmavě modrý pás terénu a nakonec atmosféricky rozestřené pohoří. František Pečinka zde podává důkaz nejen o svém citu pro výběr zajímavých krajinných témat, ale také o schopnosti zaznamenat krajinu v její tiché vtahující přirozenosti.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
o autorovi: 1869 - 1917
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 95 000 Kč