Akvarel na papíře, Signováno vlevo dole Kupka. Rám, sklo.
Nejdelší strana: 41 cm
Akvarel na papíře, 15,6x11 cm. Signováno vlevo dole Kupka. Rám, sklo.
Předložený etude od Františka Kupky z období mezi lety 1930-1935 je výsledkem dlouhodobého směřovaní autora od konkrétní k nepředmětné malbě, kterou představil již ve svém abstraktním díle «Amorfa. Dvoubarevná fuga» z roku 1912. Díváme se na kompozici, která se skládá z vertikálně a horizontálně stavěných linií a ploch, které se vzájemně překrývají a vytvářejí geometrický řád. Sledujeme zde postup umělecké práce, kdy autor hledá tvary kompozice pomocí lehkých tahů, jež postupně vyplňuje barvou s výrazně se vymezujícím černým tónem. Dílo pochází z rozsáhlé sbírky Christina de Rabaudy a byla jednou z položek v dražbě jeho pozůstalosti, která se konala 24. 11. 2023 v pařížské aukční síni Comette de Saint Cyr. Tato aukce byla jednou z dražebních událostí toho roku. Jedinečná ukázka tvorby Františka Kupky, jehož dílo patří ke stabilně vysoce žádaným akvizicím, je vynikající investiční a sběratelkou příležitostí, jejíž hodnota bude jedině stoupat.
Pozn.: Přiloženo osvědčení pravosti díla Jeana Chauvelina. Dílo pochází ze sbírky významného francouzského sběratele.
o autorovi: 1871 - 1957
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 65 000 000 Kč.