Olej na kartonu, 48x66 cm. Signováno vlevo dole Kaván. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 83 cm
Zimní krajina od Františka Kavána představuje sugestivní ukázku díla reprezentanta krajinářské školy Julia Mařáka na pražské Akademii. Jemná fialová obloha se vznáší nad vysokou horizontálou zasněženého pole, kterou dovršují svahy kopců v pozadí. Melancholická a básnická krajina je lakonická ve svém provedení. Dominantní roli hraje zobrazení sněhu, který vytváří dojem křehkosti, avšak působí neobyčejně silným dojmem, kdy autor pomocí redukované palety přitahuje divákovu pozornost. František Kaván zobrazoval českou krajinu s velkou mírou citlivosti a vztahem k zobrazovanému prostředí. Jedná se o velice kvalitní ukázku Kavánova díla, která se stabilně těší vysokému sběratelskému zájmu a je nepřehlédnutelná v kontextu vytváření sbírky domácího krajinářského umění.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč