František Kaván - Zimní krajina

Olej na kartonu, 50x65 cm. Signováno vpravo dole Kaván. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 80 cm

Předložený obraz jednoho z nejvýznamnějších žáků ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii, Františka Kavána, patří k sérii autorových zimních krajin, které začal ve svém díle soustavněji rozvíjet po přelomu století. Také později ho různými způsoby varioval. Jedná se o typ krajinomalby, který Kavánovi dovolil rozvinout specifické možnosti zachycení přírody, které se zde konkrétně projevují v podmanivém skloubení barevných plánů s rozdílnou dynamikou. Celý spodní plán obrazu je vyhrazen zasněženému terénu, jejž tenká linka na horizontu odděluje od blankytně modrého nebe s oblaky. Zejména skvěle je naznačen odlišný směr driftu ubíhajících mračen a brázd na bílém poli s prosvítajícími náznaky prochladlé půdy. Kaván na tomto sugestivním obrazu znovu podává ukázku svého jedinečného citu pro výběr krajinného výjevu, jemuž svým suverénním malířským přednesem dokázal vtisknout neobyčejnou sílu.

o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
89661. Zimní krajina
Dražba ukončena:22.02.2023 22:20:00
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:55 000 Kč