Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 67 cm
Olej na kartonu, 40x50 cm. Signováno vlevo dole Kaván. Rámováno.
Předložená krajinomalba od Františka Kavána, žáka krajinářské školy slavného Julia Mařáka na pražské akademii, zobrazuje pohled na zimní krajinu. Velmi dynamický autorův rukopis vytváří objemy sněhových závějí, které ovládají obrazový prostor. Štíhlé stromy lemují střed obrazové kompozice. Barevnost je redukována na jasnou bělobu a jemné modré odstíny. S velkou oddaností malíř zobrazuje letmou chvíli zimního dne, kterou můžeme pozorovat díky jeho štětci. Tvorba Františka Kavána se právem řadí k žádáným akvizicím v kontextu následovníků Julia Mařáka a domácí krajinomalby. Předložené dílo „Zima v krajině“ je skvělou ukázkou Kavánovy tvorby a je vynikající sběratelskou a investiční příležitostí.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč