František Kaván - Zima na vsi

Nejdelší strana: 70 cm

Olej na plátně, 40x52 cm. Signováno vlevo dole Kaván. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

František Kaván se v 90. letech 19. století učil v ateliéru Julia Mařáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Je považován za jednoho z vůbec nejvýraznějších žáků Mařákovy školy, jak dokládá i tradičně velmi vysoké zhodnocení jeho prací na trhu s uměním. Předložený obraz Zima na vsi lze označit za opravdu krásnou ukázku Kavánova krajinářského umění. Jde o realisticky podaný výjev s vesnickou chalupou a potokem, který se vlní zasněženou loukou směrem k divákovi. Neotrocké uvolněné, avšak plně přesvědčivé nanášení barev i samotná volba námětu s koloritem založeným na jemně odstupňovaných odstínech bílé a šedé, kterou doplňuje modř drobného volního toku, podává důkaz o Kavánově talentu. Šedavý odstín nebe, malířské podání stromů rozesetých mezi staveními a lehký opar nad krajinou dokonale navozuje zastřenou náladu zimního období. Jedná se o jedno z děl Františka Kavána, která nabízejí jistotu vysokého zhodnocení.

o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
77326. Zima na vsi
Dražba ukončena:26.05.2022 20:06:18
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:130 000 Kč