Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 46 cm
Olej na kartonu, 27x37 cm. Signováno vlevo dole Kaván. Rámováno.
V 90. letech 19. století byl František Kaván studentem krajinářského ateliéru Julia Mařáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Jde o jednoho z nejvýraznějších žáků Mařákovy školy, který sice po nějaký čas tvořil v duchu secesní symbolizující krajinomalby, posléze se však zabýval výhradně realisticky podanou krajinou. O úrovni tohoto českého malíře, jehož díla na trhu s umění tradičně dosahují závratných částek, svědčí rovněž předložená malba Za vsí s pohledem na ubíhající polní cestu táhnoucí se směrem k širokému horizontu, jenž je pro Kavána do určité míry typický. Malířsky uvolněné, ale pohledově plně přesvědčivé nanášení barev, suverénní zvládnutí techniky i krásná paleta, která se projevuje zejména v podání nebes, nenechává na pochybách, že svými kvalitami František Kaván vynikal. Jeho díla jsou zcela oprávněně vysoce oceňována a je nepochybné, že tento trend bude v budoucnu pokračovat.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč