Olej na překližce, 62x88 cm. Signováno vpravo dole Kaván. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 102 cm
Předložená olejomalba od Františka Kavána, žáka krajinářského ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii, zobrazuje pohled na zimní krajinu. Obrazový prostor kompozice překlenují svahy zasněžených kopců, nad kterými se otevírá volně pojednané nebe s náznaky mraků. Jemná barevnost kompozice je v souladu s volně kladeným rukopisem, jenž vytváří svěží dojem zobrazené scenérie. Barevnosti výjevu dominuje jasná běloba, kontrastem ke které slouží modré a fialové tóny. Tato křehká a citlivá olejomalba je skvělou ukázkou melancholické krajiny, která je stěžejním motivem Kavánovy tvorby. Dílo Františka Kavána se dlouhodobě těší vysokému sběratelskému zájmu a je vynikající akviziční příležitostí pro sbírku domácí krajinomalby.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč