Olej na plátně fixováném na kartonu, 37x48 cm. Signováno vpravo dole Kaván. Rámováno.
Pozn.: Přiložen písemný posudek PhDr. Michaela Zachaře.
Nejdelší strana: 62 cm
Na tomto obraze František Kaván pracoval s pohledem na krajinu v době, kdy se příroda začala zahalovat do barev podzimu. Na plátně zaznamenal mírně svažitý terén obdělávané půdy, solitérní architekturu a lesní porost, který se dotýká oblohy na pozadí. Hovoříme zde o velmi kvalitním obraze zkušeného krajináře, na kterém se zřetelně projevuje cit pro zachycení jedinečného rázu krajiny v jejím přímočarém nevyumělkovaném výrazu. Vnímavé reakce na přirozenost přírody si Kaván mohl osvojit již za studií v ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii výtvarných umění. Na tomto díle se tendence realistického zprostředkování krajiny projevuje nejen ve volbě námětu, ale také ve zpracování. Kolorit je příznačně založen na přírodních odstínech zeleně a okru. Život a bezprostřednost, která se do výjevu z Hlinska jasně propisuje, jsou umně podpořeny nepěstěným rukopisem. Celkově se jedná o práci, která velmi dobře reprezentuje Kavánovo vysoce kvalitní krajinářské dílo.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč