Olej na kartonu, 24x32 cm. Signováno vlevo dole Kaván. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 42 cm
Na této malířské práci František Kaván rozvíjí spontánní ztvárnění krajiny v realistickém duchu, které souzní s jeho zaměřením na direktní vztah ke krajině. Předložené dílo představuje pohled na rozkvetlé pole, které zaujímá většinu obrazové plochy. Horizont, na kterém se na nebi objevuje náznak oblaků, je ve formátu posazen tak vysoko, že v divákovi vzniká intimní dojem kontaktu s přírodou, jako by byl na zachyceném místě sám přítomen. Kvetoucí pole Kaván zobrazuje mírně skvrnitým nanášením barev rychlými doteky štětce. Barevnost volí jednoduchou, zaměřenou na přirozené odstíny zelené a živou mozaiku drobných květů. František Kaván právem patří k nejžádanějším studentům krajinářského ateliéru Julia Mařáka. Nabízená práce to může jen potvrdit.
o autorovi: 1866, Vichovská Lhota u Jilemnice - 1941, Libuň u Jičína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 000 000 Kč