František Kaláb - Městský motiv

Olej na kartonu, 26x36 cm. Signováno vlevo dole Kaláb 38. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 49 cm

Námětem této sensualistické malby Františka Kalába je pohled na vodní tok v městské krajině. Jedná s o dílo velmi přitažlivé se zastřenou jemnou atmosférou. Kompozici malíř volil klidnou horizontální, ve shodě s přirozenou průběžnou linií vodní hladiny, nad níž se zdvihají fasády domů. V zadním plánu se objevuje ještě silueta městského panoramatu. Obraz se řadí k těm Kalábovým dílům, ve kterých autor experimentoval s rozvolnění rukopisu. Typická je pro něj skvrnitost a rozostřenost. Příznačnost techniky se výborně propojuje s barevným řešením, tedy s volbou lyrických odstínů lomených modrými tóny, které se prosazují nejen v podání vody a nebe, ale i na fasádách budov. Paleta na diváka působí zklidněným uvolňujícím dojmem, který souzní s celkovým vyzněním obrazu.  Dílo lze pokládat za velmi kvalitního zástupce tvorby Františka Kalába.

o autorovi: 1908-1950

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 260 000 Kč.

111436. Městský motiv
Dražba ukončena:28.02.2024 21:52:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 500 Kč