František Hudeček - Básník

Olej na plátně, 48x34 cm. Signováno vzadu Fr. Hudeček 1958. Rámováno. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Pozn.: Rám mírně poškozen. Pozoruhodná práce z  poválečného období tvorby Františka Hudečka, jednoho z nejvýraznějších protagonistů Skupiny 42, se pohybuje na pomezí figurace a abstrakce. Autor během několika dekád prošel více polohami výtvarného projevu, v nichž prozkoumával různé cesty uměleckého vyjádření. Na předloženém obraze se jeho zkušenosti spojují do velmi krásné lyrické kompozice Básníka, která uplatňuje prvky surrealistické výrazovosti i charakteristickou malířskou poetiku s redukcí tvaru a důrazem na barvu. Malíř volil intenzivní paletu sytě modrých a tyrkysových odstínů, které dílu propůjčují působivou snovou auru. Totéž platí o formálním pojednání motivu lidské tváře s částečně ponechanými fyziognomickými tvary, které ovšem navozují dojem jakéhosi prizmatického rozdvojení. V obraze lze zřetelně cítit ozvuky Hudečkovy předválečné tvorby, která byla tradičně prodchnuta sugestivní podmanivou atmosférou. Jedná se o obraz nesporné hodnoty od jednoho z umělců, který v díle dokázal zužitkovat řadu plodných výtvarných experimentů. Koupě obrazu představuje mimořádnou investiční příležitost.

o autorovi: 1909 - 1990
Malíř, grafik.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 600 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
85363. Básník
Dražba ukončena:02.11.2022 21:01:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:270 000 Kč