František Foltýn - Vlčí máky u samoty

Olej na plátně, 59x30 cm. Signováno vlevo dole Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 85 cm

Obraz Vlčí máky u samoty pochází z té části díla Františka Foltýna, ve které se tento velikán českého výtvarného umění 20. století přikláněl k realistickému zobrazení krajiny. Malba se vyznačuje přesvědčivou, ale uvolněnou technikou, pomocí níž malíř trefně naznačuje porost s rozkvetlými vlčími máky, olistěné stromky i oblaky pokryté nebe. Charakteristický je pro Foltýna i cit pro sjednocení palety s lomenými odstíny zelené. Dojem sondy, která zachycuje aktuální dění v přírodě, podporuje naznačení pohybu vegetace v krajině, na kterou působí poryvy větru. Foltýn zde velmi zdařile vyjadřuje uvolněnou atmosféru místa, které v okamžiku tvorby pozoroval. Obraz lze označit za velmi kvalitní ukázku krajinářského díla jednoho z předních malířů 20. století, která slibuje vyhlídku vysokého zhodnocení.

o autorovi: 1891 - 1976

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 8 100 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
108358. Vlčí máky u samoty
Dražba ukončena:31.01.2024 22:13:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:42 000 Kč