Olej na plátně, 59x30 cm. Signováno vlevo dole Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 85 cm
Obraz Vlčí máky u samoty pochází z té části díla Františka Foltýna, ve které se tento velikán českého výtvarného umění 20. století přikláněl k realistickému zobrazení krajiny. Malba se vyznačuje přesvědčivou, ale uvolněnou technikou, pomocí níž malíř trefně naznačuje porost s rozkvetlými vlčími máky, olistěné stromky i oblaky pokryté nebe. Charakteristický je pro Foltýna i cit pro sjednocení palety s lomenými odstíny zelené. Dojem sondy, která zachycuje aktuální dění v přírodě, podporuje naznačení pohybu vegetace v krajině, na kterou působí poryvy větru. Foltýn zde velmi zdařile vyjadřuje uvolněnou atmosféru místa, které v okamžiku tvorby pozoroval. Obraz lze označit za velmi kvalitní ukázku krajinářského díla jednoho z předních malířů 20. století, která slibuje vyhlídku vysokého zhodnocení.
o autorovi: 1891 - 1976
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 8 100 000 Kč.