František Emler - Na periferii

Detail položky

Detail položky

Tempera, 28x50 cm. Signováno vlevo dole F. Emler. Rám, sklo.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Nejdelší strana: 68 cm

Působivé dílo Františka Emlera otevírá pohled na městskou periferii, zobrazenou v přitažlivé mystické večerní atmosféře. Ocitáme se uprostřed prázdné ulice, v jejímž pozadí vyrůstá industriální město, kdy se komíny tyčí do prostoru a obrovské bloky panelových domů spočívají v nemluvném tichu. Divákovu pozornost zaujme pozoruhodná malířská technika, kdy autor mistrovsky kombinuje splývavý rukopis a tenké tahy štětcem modelující detaily scenérie. Barevné kompozici dominují zdrženlivé tóny, kde tlumená zemitá barevnost harmonicky souzní s modrou barvou a bělobou prosvětlující obrazový prostor. Jedná se o pravdivé zachycení okraje města, ve kterém se autorovi bezpochyby podařilo předat náladu zobrazené scény. Toto jednoznačně kvalitní umělecké dílo vřele doporučujeme zájmu sběratelů.

 

o autorovi: 1912 - Přelouč – 1992 (Praha)
Český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf. Studoval na AVU v Praze u prof O. Nejedlého. Zamiloval si jih Evropy, studoval v Římě u prof. Carla Silveriho na Accademia di belle arti. Po válce absolvoval čestný rok na AVU u prof. V. Pukla. V letech 1947 – 1949 studoval v ateliéru André Lhota v Paříži, současně byl zapsán na École nationale supérieure des Beaux arts u prof. Duclose a R. Camiho. Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie, GHMP aj. V roce 1938 získal Italskou cenu a celoroční stipendium v Itálii, roku 1948 Cenu Fadeleine Bunoust na Salon National v Paříži. Dále získal množství cen a čestných uznání za ilustrace knih.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 85 000 Kč.

vydraženo
117276. Na periferii
Dražba ukončena:26.06.2024 21:29:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 900 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
3 900 Kč limit (26.06.2024 21:26:20) 6192
3 900 Kč 26.06.2024 21:26:21 6012
3 800 Kč limit (26.06.2024 21:24:10) 6192
3 700 Kč 26.06.2024 21:24:11 6012
3 600 Kč limit (25.06.2024 19:32:14) 6192
3 500 Kč 25.06.2024 11:07:09 2366
3 400 Kč 16.06.2024 10:06:51 6192
3 300 Kč 13.06.2024 20:43:37 2366
3 200 Kč 12.06.2024 10:31:14 3229
3 100 Kč 10.06.2024 19:40:16 1336
3 000 Kč 05.06.2024 17:55:04 15681