František Drtikol - Na vrcholu

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno Stanislavem Doležalem, Art.D. a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Olej na překližce, 40x33 cm. Signováno vpravo dole Drtikol 1944. Rám, sklo.
Obraz s názvem Na vrcholu pochází z malířského díla Františka Drtikola, který je především znám jako čelní osobnost české fotografie první třetiny 20. století. V médiu malby se tento ceněný tvůrce vyjadřoval od poloviny 30. let 20. století, kdy fotografování opustil. Předložená práce námětem i zpracováním svědčí o autorově intenzivním zájmu o duchovní tematiku. Ústředím centrální kompozice je subtilní stylizovaná lidská figura stojící na zeleném návrší s rozpaženýma rukama v gestu otevřeného přijetí. Obklopuje ji rozptýlená zářivá mandorla, která připomene tradiční symbol spirituálního osvícení. Přímo k postavě z vrcholu obrazu směřuje plný paprsek světla. Barevná vyváženost s nachovými odstíny pozadí, naznačená rozptýlená zář ztvárněná skvrnitými tahy štětce i silná stylizace nasvědčuje tomu, že v centru umělcova zájmu bylo obsahové sdělení. Výrazové prostředky diváka vtahují do alternativního prostoru, který vytváří malba sama. Jde o fascinující dílo, jehož koupě poskytuje naprosto jedinečnou sběratelkou příležitost.

o autorovi: 1883 - 1961
Narodil se v Příbrami. Od dětství projevoval výtvarný talent, ale studoval a profesionálně se zabýval především fotografií, která ho i proslavila. V roce 1935, oceněn doma a oslavován ve světě, fotografování zanechal. Jeho vnitřní vývoj vyžadoval širší možnosti projevu, které mu poskytlo malování. Aktivně se věnoval budhismu.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 850 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75418. Na vrcholu
Dražba ukončena:20.04.2022 20:07:07
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:180 000 Kč