Olej na plátně fixováném na kartonu, 51x67 cm. Signováno vlevo dole Daněk- Sedláček. Rám, sklo.
Nejdelší strana: 83 cm
Při pohledu na předloženou olejomalbu od Františka Daňka Sedláčka se před divákem otevírá pohled na slunečný den o žních. Ocitáme se uprostřed pole, kterým vede stezka vinoucí se mezi stohy sena k horizontu, kde se otevírá pohled na louky v dálce. Scenérii harmonicky doplňuje lidská stafáž, kdy se jednotlivé postavy věnují práci na poli, na jehož okraji spatřujeme velký vůz se senem směrující do hloubky výjevu. Nad polem se otevírá vysoká obloha s kupícími se mraky, skrz které do kompozice proniká sluneční světlo. Jasný barevný kolorit charakteristický pro Sedláčkovu tvorbu se na tomto díle projevuje v zářivé žluté a zelené barvě, kterou jemně odstiňují modré tóny nebe. Výrazné barevné akcenty jsou dále tvořeny oděvem rolníků, jejichž role na zobrazené scéně je tak vyzdvižena do popředí. Předložené dílo je typickou ukázkou tvorby Františka Daňka - Sedláčka, která se právem řadí k mistrovským dílům českého malířství 20. století.
o autorovi: 1892, Praha - 1974, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 45 000 Kč