Olej na překližce, 50x40 cm. Signováno vpravo dole Fr. A. Jelínek. Rámováno.
Nejdelší strana: 65 cm
Tato malba F. A. Jelínka představuje krásný příklad ateliérového aktu, který v díle tohoto známého českého malíře tvoří velmi podstatnou složku. Na vyvážené kompozici, která se odvíjí od střední osy, malíř představuje polonahou modelku v nenucené póze. Jak bylo pro Jelínka typické, figura se vyznačuje precizně odpozorovanými ladnými křivkami ženského těla, které ještě zdůrazňuje světlý, až zářivý odstín hladké pleti. Centrální akt velmi dobře doplňuje volnější podání draperie, která kryje modelčin klín a nohy. Shodně Jelínek pojednal závěs na pozadí. Pro malbu je charakteristický volný, místy až skrvnitý rukopis, který lze ocenit zejména při detailnějším pohledu. Po technické i tematické stránce tedy toto dílo prozrazuje Jelínkovo zaujetí klasickým námětem lidské figury i výborné zvládnutí média olejomalby. Ocenit je třeba také zachycení intimní atmosféry, ze které je cítit dynamika zvláštního pouta, jež vzniká mezi umělcem a jeho modelem. Jelínek tradičně patří mezi velmi vyhledávané umělce, a to zejména pro svou vysoce kvalitní figurální tvorbu.
o autorovi: 1890-1977
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 76 000 Kč.