František  Kupka - Le Jaillissement II.

"Jet d´encre de gravure litographie", 45,3x30,7 cm. Signováno vpravo dole v tisku Kupka. Rám, pasparta, sklo.

Pozn.: Slepotiskové razítko F. Kupka Paris. Limitovaná edice 58/75. Přiložen certifikát vydavatele díla. Art paper 250g.

Motiv tryskání patřil k jedněm ze stěžejních námětů, které František Kupka, velikán českého umění první poloviny 20. století, rozpracovával ve 20. letech minulého století. Výsledkem byla olejomalba, která se recentně stala jedním z vůbec nejdražších děl české provenience prodaných na aukci v zahraničí. Kupka na tomto námětu prezentuje výsledek své cesty k abstraktnímu nepředmětnému umění, které zviditelňovalo ideje pohybu, růstu, dynamiky a tryskání života. V kompozici lze současně pozorovat momenty, které prozrazují realistický figurativní základ východiska Kupkovy abstraktní tvorby. Formálně i barevně krásnou kompozicí prosvítá melodičnost, pokus o vyjádření archetypálního principu energie a hmoty, tak jak je vnímal sám umělec. Jedná se o nanejvýš působivou práci, která Kupkovo dílo bytostně vyjadřuje i v médiu grafiky.

o autorovi: 1871 - 1957

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 65 000 000 Kč

vydraženo doporučujeme certifikát
99193. Le Jaillissement II.
Dražba ukončena:26.07.2023 22:40:37
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:22 000 Kč