Olej na plátně, 76 x 91 cm, signováno autorsky s přípisem vpravo dole, datováno 1945, rámováno v nádherném autorském uměleckém galerijním masivním profilovaném širokém rámu s originální patinací. Fr. Hála, bratr malíře Jana Hály, jež se z jižních Čech přesídlil do slovenské obce Važec a zde zachytil původní architekturu starého Važce až do jeho vyhoření, se dnes právem řadí mezi významné malíře, jež ovlivnili Slovenskou výtvarnou malbu 1. poloviny 20. století. Oproti tomu jeho bratr Fr. Hála zůstal věrný jižním Čechám a rád zajížděl na Horňácko, kde zejména v Hrubé Vrbce, Velké nad Veličkou a v Kuželově měl celou řadu přátel. Z jedné jeho cest, kdy vzniklo toto dílo silně ovlivněné koncem 2. světové války (r. 1945!), reagující umělecky na „požár války“ je stylizované malířsky do „červánků na obloze“ a do potemnělé krajiny. Prozařující paprsky slunce, přinášející nadějí nového života a budoucností, což pozorujeme právě v práci oráče za použití, co ještě bylo – nejjednoduššího pluhu a volů, neboť koně vzalo vojsko. Rare! Hála František (1898 - ?) - Narozen 24. 3.1898 v Blatné. Architekt, malíř. Absolvoval vysokou školu architektury. Maloval krajiny a figurální motivy. Zpracovával náměty z jižních Čech, Itálie a ze Slovenska, kde ve Važci pobýval často u bratra, malíře Jana Hály. Vystavoval se Sdružením jihočeských výtvarníků, nejvíce v Českých Budějovicích.
o autorovi: 1898 - ?
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 11 000 Kč