Nejdelší strana: 125 cm
Olej na plátně, 74x101 cm. Signováno vpravo dole F. Lepié. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám i malba mírně poškozeny.
Těžištěm tvorby v Praze rozeného malíře rakouské národnosti, Ferdinanda Lepiého, byla osobitě pojatá krajinomalba s nádechem romantismu. Lepiého specialitou se v tomto žánru stala monumentální městská panoramata, anebo sublimní pohledy na impozantní přírodní výjevy doplněné drobnopisně ztvárněnou architekturou. Tento směr autorova díla skvěle reprezentuje předložené dílo s pohledem na zámek Miramare u Terstu. Základem obrazu je působivá kompozice přímořské zátoky, nad níž se zdvihá stavba sídla. Hybnou linii kontaktu pevniny s mořskou hladinou, jejíž protějšek na levé straně obrazové plochy vytváří nakupení oblak nad horizontem, takřka symbolicky ukotvuje zámecká kulisa, která zároveň funguje jako přechod mezi oběma obrazovými plány. Kromě kompozice byl malířovou silnou stránkou zvláště vysoce kultivovaný vypracovaný rukopis, kterým Lepié takřka dokumentárně zachytil detaily této vznešené scény. Obrazu vládne čistota a přirozená hloubka, pomocí níž Lepié dokázal mistrně zprostředkovat jedinečný zážitek s krajiny.
o autorovi: 1824 - 1883
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 550 000 Kč.