Olej na plátně, 75x100 cm. Signováno vpravo dole Lepie. Rámováno.
Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře.
Nejdelší strana: 100 cm
Pro předložený obraz si Ferdinand Lepié zvolil vysoce efektní výjev s pohledem na historickou architekturu nad vodní plochou v krajinném rámci italského prostředí. Námět umělci umožnil rozvinout jeho oblíbené výrazové prostředky, plně v souladu s principy částečně komponované krajiny s romantizujícími prvky. Z tohoto pojetí vychází nejen výběr motivu, ale také jeho výtvarné zpracování. Jako stěžejní prvek kompozice na obraze vystupuje dramatický krajinný útvar vyvýšeniny nad jezerem s pozoruhodně rozčleněným částečně zchátralým sídlem, které zprostředkovává romanticky vnímanou hodnotu dočasnosti existence. V předním plánu lze pozorovat drobnou figurální stafáž, díky níž může divák naplno cítit strhující monumentalitu krajiny s pozoruhodnou stavbou. Pozadí tvoří velmi umně pojednaný horizont jezerního břehu a nebesa. Pro Lepiého je naprosto typická krásná čistá paleta a jedinečně světelné podmínky, které se zde konkrétně prosazují v lokálním nasvícení scény akcentujícím jeden z vrcholů citadely. Pro hladinu vodní plochy a horizontálu pozadí Lepié jako obvykle volil jemnější lomené odstíny azurové a zelené, které přednímu obrazovému plánu dodávají na výrazu. Celý výjev pak dotváří barevně rozvrstvené hybné nebe. Na tomto díle Lepié jednoznačně prokazuje svou mistrnou schopnost zprostředkovat vysoce efektní dojem z krajiny suverénním zvládnutím výtvarných principů romantizující krajinomalby.
Video prezentaci si můžete prohléhnout ZDE
o autorovi: 1824 - 1883
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 550 000 Kč.