Ferdinand Engelmüller - Stromy u potoka

Olej na plátně, 47x61 cm. Signováno vpravo dole F. Engelmüller. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu přípis.

Nejdelší strana: 69 cm

Barevně vyvážené stromořadí s plně plastickým vyvinutím objemů patří k velmi zdařilým ukázkám krajinářské tvorby Ferdinanda Engelmüllera, jednoho z nejoceňovanějších autorů školy Julia Mařáka. Kompozici na diagonálu vytváří linie vzrostlých stromů s bohatými korunami na vyvýšeném břehu potoka, který se ve výrazném oblouku vine v prvé části obrazové plochy. Zvláštní pozornost lze věnovat pro autora typické rukopisné technice s vrstvenými tahy a znatelným nánosem pigmentů, který na obraze místně prozrazuje také drobná krakeláž. Sytá paleta spolu se svébytným zacházením s rukopisem scéně dodává hloubku, živost a realistickou přesvědčivost. Hutný dojem z přírody pak vyvažují jasné odstíny nebe s bílými oblaky. Obraz představuje velmi krásnou a reprezentativní ukázku zralého díla Ferdinanda Engelmüllera s nepopiratelně vysokou sběratelskou hodnotou.

o autorovi: 1867, Praha - 1924, Praha

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 480 000 Kč.

vydraženo top posouzeno znalcem
112745. Stromy u potoka
Dražba ukončena:27.03.2024 20:06:42
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:34 000 Kč