Olej na plátně, 50x60 cm. Signováno vpravo dole Orlik 09. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 67 cm
Emil Orlik je tradičně řazen k předním tvůrcům secesního proudu evropského malířství. K formování jeho charakteristického projevu přispěla i přímá zkušenost s dobově velmi oblíbenými japonskými grafickými a výtvarnými technikami, které malířům poskytovaly nové atraktivní směry inspirace. V tomto vysoce kvalitním Orlikově zátiší lze jednoznačně číst akcent na vyvážení kompozice, kterou vytváří síť křivek vegetabilního motivu javorové větve ve džbánu, silně příbuzná japanizujícím motivům. Ke ztišenému artistnímu dojmu výjevu přispívá také neutrální odstín takřka jednolitého pozadí, které dává vyniknout křehkým záhybům organických rostlinných tvarů. O Orlikově nesporných malířských kvalitách svědčí naprosto bravurní vyjádření prostoru značně redukovanými prostředky. Patrné je to zejména na zřasení drapérie pod džbánem. Světlá umírněná barevnost, estetické kompoziční utváření a citlivé zprostředkování jemné krásy přírodního motivu činí z tohoto obrazu opravdu reprezentativního zástupce díla vrcholové osobnosti evropské malířské scény.
o autorovi: 1870 – 1932
Narodil se v Praze. Stylem patří do tzv. Vídeňské secese, známý portrétista, vyučoval na berlínské Mistrovské škole grafiky a knižních řemesel. Používal různé techniky i litografii.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 950 000 Kč