Olej na kartonu, 38x33 cm. Signováno vpravo dole Orlik. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Emil Orlik byl známým malířem vídeňské secese, z jehož díla dýchá zaujetí estetickou japonské malířské kultury. Zabýval se portrétní a krajinářskou tvorbou, ale také zachycením drobných momentek. K tomuto žánru patří také předložený obraz, na němž je zobrazena brána porostlá rozkvetlými popínavými květinami. Malířovou inspirací byla přitažlivá souhra barev na tomto poutavém výjevu. Obraz byl řešen energickým spontánním rukopisem, který prozrazuje snahu o bezprostřední záznam pozorované skutečnosti. Na podložce se střídá volná aplikace barev v takřka průhledném filtru s kladením pastózních nánosů. Živý projasněný kolorit zelených a červených odstínů doplňuje blankytná modř oblohy. Jde o obraz ceněného tvůrce, jemuž nelze upřít vysoké výtvarné kvality. Koupi díla lze jedině doporučit.
o autorovi: 1870 – 1932
Narodil se v Praze. Stylem patří do tzv. Vídeňské secese, známý portrétista, vyučoval na berlínské Mistrovské škole grafiky a knižních řemesel. Používal různé techniky i litografii.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 950 000 Kč