Emil Orlik - Na verandě

Olej na plátně, 70x50 cm. Signováno vpravo dole Orlik. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Emil Orlik se řadí k secesnímu proudu evropské kultury, ačkoli jeho dílo jako celek přirozeně tato charakteristika nepostihuje. Nabízený obraz, na němž je zobrazen výsek interiéru obytné místnosti, patří k žánru předmětného věcného malířství. Autor zde čerpal z momentálního pohledu na domácí zákoutí se zdánlivě nahodilou kompozicí běžných předmětů. Umělcovým zájmem se bezesporu stala právě pozoruhodná souhra barev a tvarů, které evokují velmi klidnou, ztišenou a přívětivou atmosféru. Na celkovém dojmu z obrazu se přirozeně podílí také výtvarné podání. Obraz byl malován uvolněným neotrockým rukopisem, který výborně vystihuje povahu zobrazených objektů, ať již jde o kytici ve váze, anebo materiál křesel. Krásně je naznačeno také pronikání denního světla do místnosti a její prostor. Projasněný kolorit, zkušený rukopis i nádech pokojného spočinutí činí z tohoto díla velmi poetickou a poutavou práci Emila Orlika, který patří k evropsky uznávaným figurám uměleckého světa.

o autorovi: 1870 – 1932
Narodil se v Praze. Stylem patří do tzv. Vídeňské secese, známý portrétista, vyučoval na berlínské Mistrovské škole grafiky a knižních řemesel. Používal různé techniky i litografii.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
100305. Na verandě
Dražba ukončena:30.08.2023 21:16:14
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:45 000 Kč