Pozn.: Pozdější autorská signatura. Přiložen znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře.
Olej na plátně, 73x99 cm. Signováno vpravo dole E. Pittermann. Rámováno.
Mnohostranně nadaný umělec Emil Artur Pitterman-Longen patří k prominentním českým osobnostem první poloviny 20. století. Předložený obraz představuje scénu s několika rybářskými loděmi, které kotví u břehu moře. Obraz lze považovat za nesmírně kvalitního zástupce malířovy tvorby, pro niž je typický jedinečný autorský výraz. Těžiště kompozice spočívá v dolní třetině obrazového plánu s bárkami a postavami rybářů. Zbylý prostor zaujímá vodní plocha a nebesa. Malíř pracoval skvrnitým volným gestickým rukopisem, který na podložce vytváří mírný reliéf, celek obrazu však působí zcela jednotně. Harmonickému působení přispívá umírněný kolorit, v němž je umně kombinováno barevné ladění písčitého břehu a řešení ubíhající mořské hladiny s proměnlivými modrými, modro-zelenými a tyrkysovými odstíny. Kontakt moře a oblohy na horizontu je naznačen paprsky rozptýleného slunečního svitu. Jedná se o nádhernou práci s velmi vysokou hodnotou, která jistě ještě značně poroste.
o autorovi: 1855 - 1936
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 890 000 Kč.