Tempera, 49x65 cm. Signováno vpravo dole E. Pittermann. Rám, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 80 cm
Dílo od Emila Artura Pittermana-Longena zobrazuje pohled na Malé náměstí v Hradci Králové. Za vysokým prvním plánem je zobrazen druhý plán s domy, které obklopují náměstí. Vpravo od středu obrazové kompozice je zobrazená čtyřboká barokní kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého. Autoru, který mistrovsky zobrazoval jak rušný pohyb velkého města, tak tiché ulice se plně podařilo vyjádřit atmosféru náměstí zachyceného v klidné chvíli. Kompozice je doplněná stafáží, kde jednotlivé postavy oživují obrazový prostor. V barevné kompozici převládají světlé zdrženlivé tóny s dominující bělobou, kontrast ke kterým tvoří teplé zemité odstíny. Dílo Emila Artura Pittermana-Longena se pravidelně těší vysokému sběratelskému zájmu a doporučujeme ho jako vynikající finanční investici.
o autorovi: 1855 - 1936
Dramatik, herec, spisovatel a a malíř. Studoval malířství na AVU u F. Thieleho, pro nekázeň byl vyloučen. Podílel se na vytvoření malířské skupiny Osma. Jako malíř inklinoval zprvu k post-impresionismu a expresionismu, později byl ovlivněn kubismem a sociálními motivy. Kromě obrazů tvořil kresby, ilustrace a karikatury. Studijní cesty podnikl do Itálie a Paříže.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 890 000 Kč.