Demetre Haralamb Chiparus

61048. Dancer with Scarab Halter

popis: Bronzová socha ve stylu Art deco, výška 75 cm, šířka 27 cm, signováno D.H. Chiparus + značka slévárny, podstavec mramor.

Pozn.: Pozdější odlitek. Provenience galerie Stockholm.

o autorovi: 1886-1947
Rumunský sochař, který žil a tvořil v Paříži.
Známý též jako Dumitru Haralamb Chipăruș, se narodil v Rumunsku. V roce 1909 odchází do Itálie, aby zde studoval u sochaře Raffaella Romanelliho. V roce 1912 Chiparus emigroval do Francie, kde navštěvoval kurzy na pařížské Akademii výtvarných umění pod vedením Antonina Merciera a Jeana Bouchera. Chiparova tvorba začala malými sochami realistického charakteru věnujícími se dětem, jež byly prvně vystaveny roku 1914 v Pařížském salonu. Od 20. let, kdy Chiparus zdokonalil techniku ​​kombinování bronzu a slonoviny známou jako „chryselefantin“, se jeho tvorba vyznačuje vysokou dekorativností a nápadností. Od této chvíle se Chiparus věnuje hlavně zobrazení tanečnic a krásných žen své doby. Pro velký komerční úspěch své práce na Salon des Artistes Français vystavoval jen sporadicky, přesto je považován za jednoho z nejlepších sochařů éry art deco a jeho plastiky ve 20. a 30. létech v malých sériích odlévaly nejrůznější dílny. Během období nacistické perzekuce a druhé světové války se však jeho práce přestaly prodávat. Ekonomická situace k rozvoji dekorativního umění nikterak nepřispěla, finanční situace mnoha sochařů se zhoršila. Od začátku 40. let 20. století Chiparus neprodal téměř žádný ze svých modelů, ale nadále pracoval na zvířecích sochách způsobem Art Deco. V roce 1942 byly jeho modely „Polární medvěd“ a „Americký bizon“ ze sádry vystaveny v Pařížském salonu, v roce 1943 zde byly vystaveny sochy ledního medvěda z mramoru a pelikána ze sádry.
Většinu práv na prodej jeho soch získala slévárna Edmonda Etlinga et Cie, jejímž ředitelem byl Julien Dreyfus. Dílny Les Neveux de J. Lehmann byly druhou slévárnou bronzu, která trvale spolupracovala s Chiparem.

dražba ukončena: 01.07.2021 21:47:45

vyvolávací cena: 1 500 Kč

vydraženo za: 19 000 Kč