Nejdelší strana: 76 cm
Kombinovaná technika, 28x41 cm. Signováno vpravo dole D. Matouš. Rám, pasparta, sklo.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Dalibor Matouš získal výtvarné vzdělání na pražské UMPRUM. Později se kvůli názorům nekomformním s oficiální ideologií dostal do konfliktu s dobovým režimem, který mu načas znemožnil profesionálně se věnovat umělecké činnosti. Ve svém díle intenzívně rozvíjel autorskou polohu syntetického kubismu. Dokládá to i pozoruhodný výjev se zátiším, na němž se malíř soustředil na svébytné vyjádření pohledu na tři předměty běžného denního života, tedy na rohlík, vázu a pohár. Příznačný prostorový rozklad forem a jejich následovné složení autora dovedlo k působivé kompozici ztvárněné originální technikou. Dílo zejména zaujme mistrnou prací s liniemi, které naznačují prostorové fragmenty znovu spojené do opticky přitažlivého celku vysokých estetických kvalit. Kultivovaný dojem z díla kromě kompozice umocňuje citlivě volená barevnost. Dílo Dalibora Matouše je recentně vysoce oceňováno a je zřejmé, že tento trend bude nadále pokračovat.
o autorovi: 1925 - 1992
Narodil se v Horní Branné. Studoval v Praze UMPRUM u profesorů Tichého a Filly. Žil a tvořil v Turnově. Jeho tvorba je povětšinou kubistická. Maloval hlavně zátiší a figurální kompozice. Vytvoři také rozsáhlé dílo grafické.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 170 000 Kč.