Nejdelší strana: 49 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 49x35 cm. Signováno vlevo dole C. Bouda. Rámováno.
Toto květinové zátiší je dílem Cyrila Boudy, známého českého malíře a velmi ceněného ilustrátora a grafika, který mistrně zvládl řadu výtvarných technik. Na předloženém obraze tvůrce zachytil bohatou kytici s kosatci, která se vyznačuje velmi originálním malířským pojetím. Na malbě na první pohled zaujme barevnost založená na šedavých odstínech, s nimiž kontrastuje výrazná sytá barva květů částečně vyvážená jemnými odstíny žluté. Osobité barevné pojetí dotváří také řešení nevýrazného pozadí, díky němuž celá kompozice působí nekřiklavým a velmi kultivovaným dojmem. Redukovanými výtvarnými prostředky umělec dokázal umně vyjádřit také prostor, do něhož je kytice zasazena. Toto zátiší je bezesporu možné označit za velmi zdařilou práci zkušeného autora. Lze očekávat, že hodnota malby bude v budoucnu stoupat.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
o autorovi: 1901, Kladno - 1984, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 330 000 Kč