Nejdelší strana: 52 cm
Olej na kartonu, 22x29 cm. Nesignováno. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Dílo Charlotty Weyrother-Mohr, rozené Piepenhagen bylo silně ovlivněno tvorbou jejího otce Augusta Friedricha Piepenhagena, u kterého se tato pozoruhodná českoněmecká malířka soukromě učila výtvarnému umění. Dobové poměry ji nedovolovaly získat v oboru institucionální vzdělání. Autorka ve svých malbách rozpracovávala téma komponované romantické krajiny založené na zprostředkování lyrické nálady a jedinečnosti zobrazovaných výjevů. V pozdním díle však již směřovala k realistické krajině. Tyto rysy se projevují i na předloženém díle, na němž je zachycena lesní říčka. Jde o maloformátový záznam pohledu na prudký spád říčky v lesním interiéru, který působí velmi intimně. Pro autorku je příznačné bravurní sloučení tmavého koloritu zemitých barev s lokálním osvětlením a charakteristický haptický rukopis. Nesmírně kultivovaný projev a volba námětu dodávají této práci nezaměnitelný půvab, kterým si vyznačují i jiná autorčina díla. Vysoká hodnota předložené malby je nepopiratelná.
o autorovi: 1821 – 1902
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 410 000 Kč