Olej na sololitu, 120x168 cm. Signováno vlevo dole B. Šebek 66. Rámováno.
Pozn.: Dílo pochází přímo z rodiny autora.
Nejdelší strana: 170 cm
Na předloženém obraze Břetislav Šebek představuje pronikavě stylizované takřka abstraktní pojetí malby, které rozvíjel v 60. letech minulého století. Na malbě pozorujeme ležící ženský akt radikálně zjednodušených tvarů při poslechu hudby. Na obraze na první pohled zaujme výrazná stylizace, pomocí níž Šebek vyjadřuje nejzákladnější formální kvality těla nahé dívky s širokými boky a útlým pasem. Charakteristické zpracování poprsí, tváře či vlasů figuru přibližuje řeči znaků typické pro pojetí totemu. Promyšlený přístup k formě se projevuje také v práci s celkovou kompozicí, která perfektně propojuje horizontálu s diagonálou. Klíčovou součástí díla je i paleta, v níž převažuje hluboká meditativní tmavě modrá. Pro samotný akt malíř vyhradil odstíny s nádechem tyrkysu. Malba jako celek působí dojmem pocty barvě a tvaru, které Šebek uchopil v jejich prazákladní podstatě. Obraz představuje dílo mimořádných kvalit s nesporně vysokou sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1925-1998
Grafik, malíř. V roce 1944 absolvoval Státní grafickou školu u profesorů Zdeňka Balaše, Karla Müllera a Josefa Solara. V letech 1944–1950 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesorů Františka Tichého, Aloise Fišárka a Antonína Pelce. Byl zaměstnán v barrandovském filmovém studiu jako odhadce, od roku 1953 do roku 1985 byl výtvarníkem propagačního oddělení ÚPF v Praze a členem jejích komisí. V roce 1952 se stal členem Jednoty umělců výtvarných v Praze. V roce 1968 po vstupu vojsk do Československa odjel s rodinou do Londýna, kde pracoval u soukromé reklamní agentury. V roce 1969 se vrátil do Prahy, pokračoval ve svém dosavadním zaměstnání a ve volném čase se věnoval další tvorbě, převážně krajinomalbě. V devadesátých letech se zaměřoval zejména na obrazy velkého formátu s apokalyptickými a eticky zaměřenými obsahy, i malby kaligraficky abstraktního rázu. Zabýval se plakátovou tvorbou, knižní a časopiseckou ilustrací. Od roku 1997 má ve vodním hradu v Budyni nad Ohří stálou výstavu obrazů z let 1960-1997. Podílel se také na kolektivních výstavách např.: Praha-1954, 1955, 1989, 1998; Karlovy Vary – 1960, 1962 – 1964; Portugalsko – 1997; Austrálie – 1997 aj. Svou tvorbou je zastoupen ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Městské galerii v Brně aj.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 180 000 Kč