Olej na sololitu, 70x100 cm. Signováno vpravo dole Boris Jirků 11. Rámováno.
Pozn.: Autorský rám. Obraz s příznačným názvem Anoalucia Boris Jirků pojal jako typickou ukázku svého zaujetí barvou a jejími výrazovými možnostmi. Tématem díla se stal částečně stylizovaný průhled architekturou v levé části obrazu doplněný o drobné enigmaticky působící předměty, které levitují na zeleném podkladu. Intenzivní kolorit, v němž se významně projevuje také podkladová černá, a způsob nanášení barev v ohraničených plochách částečně znejasňuje prostorové vztahy mezi zobrazenými motivy a nabádá diváka k tomu, aby se doslova ponořil dovnitř vlastního světa tohoto vtahujícího výjevu. Velkorysé barevné segmenty doplňují křehce působící linie na podložce a stejnou technikou provedené písmo v pásmu, které tvoří jakýsi přechod mezi dílem jako takovým a vnější skutečností. Důležitou součástí obrazu je rovněž pojednaný rám a charakteristická autorská signatura. Boris Jirků, který svůj výrazný umělecký talent uplatnil také coby pedagog, na tomto díle gestickými tahy uvězněnými v plochách vytváří působivou souhru tvarů a barev s mimořádnou výtvarnou silou. Jedná se o typického a velmi hodnotného zástupce volné malířské tvorby jedné z nevlivnějších českých uměleckých osobností současnosti.
Nejdelší strana: 117 cm
o autorovi: 1955
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 105 000 Kč