Olej na plátně, Monogramováno vpravo dole VB 95. Rámováno.
Nejdelší strana: 103 cm
Olej na plátně, 90x100 cm. Monogramováno vpravo dole VB 95. Rámováno.
Předložené dílo od Bohuslava Valenty zobrazuje zátiší levitující v obrazovém prostoru. Kompozice je sestavena z geometrických tvarů, do kterých jsou vepsány realisticky ztvárněné předměty, jejichž komponování je podřízeno dynamickým horizontálám protínajícím obrazovou plochu. Oblé tvary kompozice jsou harmonicky doplněny ostrými tahy štětcem, jež vytváří výrazovou symfonii, která přitahuje divákovu pozornost. Barevnou kompozici určuje sytý modrozelený tón, který dovršuje tlumený fialový odstín. Jedná se o skvělou ukázku modernistického zátiší od Bohuslava Valenty, jehož vysoká sběratelská hodnota je nesporná.
Pozn.: Obraz pochází z rodiny autora.
o autorovi: 1930-2003
Malíř, grafik. Studoval na Státní odborné škole pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou a na VŠUP v Praze u E. Filly a A. Pelce. Krátce působil jako výtvarník v ostravském divadle Petra Bezruče, posléze v propagaci SONP Kladno. Ve volné tvorbě se zabýval olejomalbou, grafikou a zvláštní technikou abstraktní kresby.