Olej na plátně, 100x90 cm. Signováno vpravo dole B. Valenta 77. Nerámováno.
Nejdelší strana: 100 cm
Díváme se na velice sugestivní dílo Bohuslava Valenty zachycující Pietu. Kompozice zobrazuje Pannu Marii držící tělo Krista po jeho snětí z kříže a je provedena pomocí tlumených chladných tónů, které ovládají obrazový prostor. Truchlící P. Marie je zobrazena v okamžiku loučení se svým synem, kdy její ruce objímají mrtvé Kristovo tělo. Postavy jsou provedeny pomocí hranatých a oblých tvarů, které vymezuje jistý černý obrys. Pozadí kompozice je redukováno na plošné vyplnění dynamickým rukopisem a hlavní pozornost diváka je tak směřována k prožitku zobrazené scény. Jde o vynikající ukázku domácího umění 20. století, kterou doporučujeme jako skvělou akviziční příležitost.
o autorovi: 1930-2003
Malíř, grafik. Studoval na Státní odborné škole pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou a na VŠUP v Praze u E. Filly a A. Pelce. Krátce působil jako výtvarník v ostravském divadle Petra Bezruče, posléze v propagaci SONP Kladno. Ve volné tvorbě se zabýval olejomalbou, grafikou a zvláštní technikou abstraktní kresby.