Olej na plátně, 90x112 cm. Signováno vpravo dole B. Dvořák 1943. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 123 cm
Bohuslav Dvořák patřil ke skupině velmi kvalitních absolventů krajinářské školy Julia Mařáka, u něhož studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Na nabízeném díle se zřetelně prosazují typické rysy jeho atraktivního malířského přednesu, k nimž se řadí důraz na plasticitu a prostorovost zachycené přírodní scény, výrazná živá barevnost a jakási vnitřní průzračnost, jež z Dvořákova pojetí přírody vyzařuje. Dvořák byl mistr neotřelých přirozených kompozic, které se odvíjejí od skutečné tvářnosti krajiny. Na tomto obraze Dvořák pracoval s mírnou diagonálou vesnické cesty, architekturou ve středu obrazové plochy a táhlou linií horizontu. Paleta je typicky jásavá a zviditelňuje reakce přírody na dopad světla. Bohuslav Dvořák zastupuje jednoho z nejkvalitnějších českých krajinářů, který dokázal vyjádřit náboj krajiny s její niternou energií, životností a sílou. Jedná se práci vysoké hodnoty, která by neměla uniknout pozornosti žádného sběratele.
o autorovi: 1867-1951
V roce 1941 dostal národní cenu za životní dílo.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 340 000 Kč.