Olej na plátně, 95x130 cm. Signováno vpravo dole B. Dvořák. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Předložený obraz představuje exkvizitní ukázku krajinářského díla Bohuslava Dvořáka, který vyšel ze silné generace žáků Julia Mařáka na pražské AVU. Obraz zachycuje realisticky pojatý výhled na krajinu s krásným lyrickým, mírně melancholickým podtónem. Těžištěm kompozice je nízký horizont pod výraznými diagonálně vedenými liniemi nebes. Scéna je pojata v tlumeném koloritu založeném na modrých a modrozelených odstínech. Důležitý moment tvoří delikátní detail ženské figury, jejíž silueta se odráží na hladině vodní plochy. Pro Dvořáka je zcela typická jemná práce s tahy štětce, která zobrazeným součástem krajiny dodává hladký sametový charakter. Zdůraznit je rovněž třeba mistrné ztvárnění objemů vegetace a celkově vyvážený harmonický ráz malby. Jedná se obraz galerijních kvalit s velmi vysokou výtvarnou i sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1867-1951
V roce 1941 dostal národní cenu za životní dílo.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 340 000 Kč.