Kombinovaná technika, 47x62 cm. Signováno vpravo dole B. Jaroněk. Rám, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 66 cm
Díváme se na dílo Bohumíra Jaroňka, který se nechával inspirovat nevyčerpatelnou krásou přírody, kterou s oddaností zobrazoval ve svých kompozicích. Předložený výjev zobrazuje pohled na lesní interiér, jímž protéká potok. Obrazový prostor určují subtilní vertikály stromů, v pozadí se probíjí jasná zelená barevnost listí, které souzní se zemitými odstíny okru. Sluneční světlo v pozadí jasně osvětluje mýtinu a proniká do kompozice skrz tenké kmeny stromů. Zrcadlo lesního potoku odráží barvy zobrazeného lesa, které splývají v jeho odraze v neopakovatelnou přírodní paletu. Dílo je pojednáno v naprosté vyváženosti a harmonii. Jedná se o vynikající ukázku tvorby Bohumíra Jaroňka, kterou doporučujeme jako skvělou investiční a sběratelskou příležitost, jež nesmí uniknout pozornosti milovníka a sběratele domácí krajinomalby.
o autorovi: 1866-1933
Narodil se ve Zlíně. Vyučil se řezbářem, v malířství byl samoukem. Hodně cestoval po Evropě a Malé Asii, zajímal ho národopis. Ve svých dílech se nechával inspirovat přírodou Valašska. Založil Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 280 000 Kč.