Olej na sololitu, 93x81 cm. Signováno vpravo dole Boh. Dvorský. Rámováno.
Nejdelší strana: 109 cm
Bohumír Dvorský studoval ve speciální krajinářské škole Otakara Nejedlého. Důležitou součást jeho díla však tvoří také kytice, které tvořil zejména za svého pobytu na Hané. Předložená práce představuje pozoruhodnou ukázku této části umělcova díla, na níž se projevuje sklon ke stylizaci, ale také autorův vypracovaný malířský rukopis a schopnost mistrně vyvážit barevnou skladbu. Kompozici určuje frontální pohled na kytici, který je podpořen vertikálním prvkem na pozadí. Toto řešení obrazu propůjčuje znatelně dekorativní ráz. Květy malíř také podal částečně redukovanou tvarovou formou tak, že je zdůrazněna bohatost okvětí a jejich tíže. Týž účinek z malby podtrhuje způsob malířského zpracování, kdy umělec zanechával na podložce viditelnou strukturu. Ocenit je třeba také paletu, zejména sjednocení barevnosti kytice a pozadí, anebo jemné přechody odstínů na ploše stolu, které nechávají vyniknout zářivosti květů. Jedná se o dílo suverénního autora, který byl již za života vysoce oceňován.
o autorovi: 1902 - 1976
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 750 000 Kč