Olej na plátně, 72x55 cm. Signováno vlevo dole B.S. Urban. Nerámováno.
Pozn.: Malba mírně poškozena.
Předložená olejomalba „Španělsko“ od Bohumila Stanislava Urbana zobrazuje dvě postavy v melancholickém zamyšlení. Zobrazená dívka v druhém plánu drží v levé ruce klobouk. Dynamický pohyb jejího těla je naznačen pozvednutím pravého ramene. Postava v prvním plánu je zobrazená v poloprofilu, její pohled je směrován mimo obrazový prostor. V pozadí obrazu je viditelná silueta hradu na pahorku. Výrazné ostré linie, smutná nálada a barevnost zobrazeného výjevu odkazují na zřejmou inspiraci autora kubismem. Zejména u postavy v prvním plánu si můžeme připomenout tzv. „modré období“ v tvorbě Pabla Picassa, které trvalo mezi lety 1901 a 1904 a vyznačovalo se melancholickými náměty a výrazně ztlumenou barevností v modrých a zelenomodrých tónech. Obraz bezpochyby tvoří zajímavou ukázku tvorby Bohumila Stanislava Urbana a je skvělou investicí.
o autorovi: 1903 - 1997
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 85 000 Kč.