Nejdelší strana: 100 cm
Olej na plátně, 85x65 cm. Signováno vpravo nahoře B. Mareček. Rámováno.
Bohumil Mareček patří k českým figuralistům, jehož ženské akty jsou na trhu s uměním tradičně velmi oblíbeny. Svůj talent, který tento umělec rozvíjel na Akademii výtvarných umění, mohl Mareček podpořit i pobyty v Itálii, anebo v Mnichově. Jeho díla jsou obvykle oceňována pro dekorativizující nótu, důraz na smyslovou krásu a cit pro působivou paletu. Své koloristické schopnosti malíř plně uplatnil i na předloženém portrétu Dívky s chryzantémou, na kterém zachytil polopostavu ženy držící kytici chryzantém s lehkým fialovým hávem, jenž kryje její tělo. Modelka se nenuceně stáčí ke svému pravému boku, čímž ukazuje ladnou splývavou linii temene. Mareček na olejomalbě mistrně vystihl měkkost a barvu ženiny pleti, kterou zdobí drobný detail šperku. Lyrickou intimní atmosféru skvěle podtrhuje volba palety, tedy odstíny purpurové, hnědé a fialové barvy. Jedná se o krásnou práci s velmi luxusním vyzněním, kterou lze řadit mezi vysoce zdařilá díla Bohumila Marečka.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
o autorovi: 1884, Praha - 1962
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 380 000 Kč.