Bohdan Lacina - Květina ve váze

Kombinovaná technika? 42x28 cm. Signováno vpravo dole Lacina 42. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 55 cm

Dílo Bohdana Laciny bylo rozkročeno mezi poměrně bohatou škálu poloh. Nabízený obraz s květinovým zátiším představuje malbu ze 40. let 20. století, ve které se zřetelně projevil Lacinův malířský talent spolu se schopností zprostředkovat prožitek z umělcova subjektivního vnímání skutečnosti. Kytici ve váze Lacina zachytil rozmáchlým energickým rukopisem dynamickými tahy, které na obrazové ploše zanechávají dobře čitelné stopy pohybu štětce po podložce. Kolorit záměrně sjednocuje objekt kytice s pozadím tak, že výjev působí dojmem vysokého plastického reliéfu. Zároveň je však ponechán prostor vyjádření rozdílného charakteru křehkých květin a pevné vázy. Pastelová lomená barevnost s jemnými přechody mezi odstíny obrazu propůjčuje vysokou estetickou kvalitu, stejně jako citlivé vyjádření osvětlení zleva. Jedná se o vyspělou malířskou práci od suverénního autora, který na tomto díle nechává promlouvat svůj vtahující spontánní výtvarný přednes.

o autorovi: 1912-1971

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
99051. Květina ve váze
Dražba ukončena:26.07.2023 20:07:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:4 100 Kč