Olej na plátně, 80x100 cm. Signováno vpravo dole B. Bohdanová 2000. Rámováno.
Pozn.: Předchozím majitelem byla přímo rodina autorky.
Nejdelší strana: 105 cm
Toto působivé dílo české herečky, pedagožky a výtvarnice Blanky Bohdanové s názvem Světla působí jemnou poetikou přírodních tvarů seskupených před divákem tak, jako by se díval skrze porost rozkvetlé louky. Formy jsou zčásti abstraktní, zčásti figurativní a navozují dojem, jako by šlo o rostliny, které na sebe berou podobu oživlých pohyblivých bytostí. V zadním plánu obrazu svítí kotouč jasného nebeského tělesa, který výjevu dodává velmi sugestivní atmosféru projasněné noci. Osobitému projevu Blanky Bohdanové odpovídá jak blízký vztah k přírodě, tak snaha zachytit vnitřní hloubku uměleckého prožitku. Z malby tak promlouvá enigmatická lyrika, která divákovi umožňuje proniknout do estetizovaného prostoru alternativní skutečnosti autorčina vnitřního prostoru. Výrazovou sílu ovšem tomuto obrazu dodává též intenzivní barevnost, které dominují tajemné tmavé odstíny ostře kontrastující se zářivými barvami světla a forem v popředí. Obraz celkově směruje diváka k prožívání jakéhosi tvarového snění, které se vyjevuje z nitra autorčiny imaginace. Jde o velmi krásného zástupce díla této výjimečné umělkyně.
o autorovi: 1930 – 2021