Olej na plátně, 51x85 cm. Signováno vpravo dole Beneš Knüpfer. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 110 cm
Na předloženém obraze je prezentován motiv mořské hladiny s figurami vodních nymf, který patřil k typickým námětům tematického repertoáru Beneše Knüpfera. Na díle vystupují do popředí zejména dva momenty, a to jednak fascinující pojetí mořského příboje, kdy se voda rozbíjí o skaliska a proměňuje se v pěnu, jednak postavy legendických najád, které se stávají součástí pohybu vodního živlu. Knüpfer na malbě dociluje jedinečného spojení senzualistického působení obrazu a jeho vnitřní obsahové výpovědi. To vše podpořil krásným výtvarným zpracováním. Tyrkysový odstín vody, kterým prosvítá zvířený písek, ladí s náznaky červánků na horizontu. S romantickou paletou plně souzní podání nahých ženských těl, která na diváka působí svou křehkostí, ale i osvobozenou nespoutaností. Předložený obraz představuje opravdu vysoce hodnotného reprezentanta díla jednoho z čelních českých malířů pozdního romantismu.
o autorovi: 1844 - 1910
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč