Bedřich Feigl - Ženy v parku

Olej na plátně fixováném na kartonu, 38x46 cm. Signováno vlevo dole Feigl. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof PhDr. Tomášem Vlčkem Csc. Bedřich Feigl patří k čelním figurám českého malířství předválečného období, do jehož vývoje velmi výrazně promluvil. Z jeho projevu jednoznačně vysvítá obeznámenost se soudobou evropskou scénou a také blízkost domácím malířům expresionistického okruhu. Na předloženém díle Feigl zaznamenal velmi poutavý pohled na situaci v parku s figurální stafáží umístěnou do pravého rohu obrazové plochy. Pozoruhodnou kompozici lze považovat za zosobnění svobodného přístupu k malířskému vyjádření, které na diváka apeluje direktními výrazovými prostředky. Výjev autor ztvárnil zcela příznačným koloritem s ostrým kontrastem jásavě osvícených ploch, který obrazu propůjčuje dynamickou životnost. Tento dojem plně vyjadřuje také rychlý uvolněný rukopis s viditelnými tahy štětce, které malíř na plátno nanášel pomocí energického autorského gesta. Přes tyto rysy si však obraz ponechává přesvědčivost zachycení daného výseku skutečnosti, kterou malíř dokázal výborně odpozorovat. Jde o dílo vyspělého tvůrce, o jehož hodnotě není třeba pochybovat.

Nejdelší strana: 53 cm

o autorovi: 1884 – 1965

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 360 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
87716. Ženy v parku
Dražba ukončena:14.12.2022 22:14:14
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:34 000 Kč