Nejdelší strana: 110 cm
Olej na plátně, 75x55 cm. Signováno vpravo dole Aug. Němejc 900. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Na předložené olejomalbě Augustina Němejce je zobrazená babička v lidovém kroji s holčičkou v bílých šatech po její levici. Pozadí obrazu je zcela neutrální, a tak hlavní pozornost je směrována na tuto dvojici postav. Holčička, nad kterou se sklonila babička sebejistě míří na pravou stranu obrazové kompozice, její pohled je směrován do dálky. Dílo se vyznačuje velkou mírou psychologizace zobrazených postav, kdy obličeje babičky a holčičky plně vyjadřují jejich emoce. Při zvolení barevné kompozice obrazu autor věnoval přednost barevnosti kroje babičky, který září sytou červenou barvou a přitahuje divákovu pozornost. Dílo tvoří zajímavou ukázku tvorby Augustina Němejce, který s velkou oddaností zobrazoval život obyčejných lidí a doporučujeme ho jako skvělou finanční investici.
o autorovi: 1861 - 1938
Studoval na AVU v Praze u prof. Sequense a na Akademii v Mnichově. Po studiích působil jako malíř a pedagog v Plzni. Jeho obrazy představovaly hlavně život prostých lidí na Plzeňsku. Za obraz Beznadějná láska získal na Všeobecné zemské jubilejní v Praze 1891 roční stipendium v Paříži. Stálá expozice jeho děl je umístěna v Městské galerii v Nepomuku.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 37 000 Kč.