Olej na kartonu, 50x70 cm. Signováno vpravo dole Aug. Mervart 49. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Augustina Mervarta proslavily zejména krajinné výjevy z rodného regionu, ačkoli se pro svou krajinářskou tvorbu inspiroval i v jiných oblastech. S oblibou se věnoval pohledům na kopcovitou krajinu, jak dokládá i předložený obraz Tání v Bacově. Augustin Mervart pracoval tradičním způsobem bez výraznějších experimentů. Na jeho díle lze proto obdivovat zejména čitelný nepřikrášlený výraz, který nechává promlouvat přírodu samu. Předložená malba byla koncipována na zlatý řez, v němž se setkávají sbíhavé linie svažitého terénu. Akcentem obrazu je do dáli ubíhající hřeben podaný v modrém odstínu, pomocí nějž malíř bravurně zachytil vzdušnou perspektivu. Kombinace teplých okrových odstínů a bílé barvy tajícího sněhu dodává tomuto poutavému výjevu až sublimní výraz. Jde o velmi kvalitní dílo, jehož hodnota se jistě znásobí.
o autorovi: 1889 - 1968
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 210 000 Kč