Bronz, výška s podstavcem 33 cm. Signováno na chodidle A. Rodin. Dílo původně koncipováno 1891, později vznikla zmenšená verze. Pozdější odlitek.
Pozn.: Celým jménem François Auguste René Rodin, byl jedním z největších sochařů 19. století. Mýtická Iris, jako jedna z jeho vůbec nejpůsobivějších soch, stírá hranice mezi expresivitou a přímou erotikou. Iris v řecké mytologii nezastávala jen roli posla bohů, ale na rozdíl od svých tří sester, jimiž byly ohyzdné Harpyje, také oplývala nadpozemskou krásou.
Mírně abstrahovaný ženský akt drží pevně v ruce pravou nohu v odhalující póze. Plastika tak poskytuje pozorovateli přímý pohled na klín zobrazené ženské figury. Auguste Rodin tímto otevřeným zobrazením ženského lůna definoval nový obraz ženy v sochařském umění, který účinně kombinoval erotickou přitažlivost, přirozenou fyziognomii a symboliku plodnosti.
o autorovi: 1840 - 1917
Francouzský sochař (celým jménem François-Auguste-René Rodin).