Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem. Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Na zadní straně špatně čitelné věnování.
Olej na plátně, 36x45 cm. Nesignováno. Rámováno.
Předložený obraz vytvořil August Bedřich Piepenhagen, malíř autodidakt německého původu naturalizovaný v Praze, který se vypracoval ve velmi žádaného tvůrce krajin. Jedná se o romantizující zčásti komponovanou krajinu s širokou cestou vedoucí k hradu Pernštejnu, již lemují stromy s drobnopisně podanými olistěnými korunami. V popředí obrazu se po cestě směrem k hradu ubírá dvojice poutníků. Obraz se vyznačuje rysy typickými pro romantizující krajinomalbu, díky nimž si Piepenhagen již za svého života získal velkou oblibu. Členitá hradní architektura navozuje nostalgický ráz, živě podaný krajinný rámec výjevu dodává na přitažlivosti a výjimečnosti. Podobně na diváka působí přítomnost dvojice poutníků na jinak osamělé cestě. Předložený obraz je velmi krásným a hodnotným zástupcem tvorby tohoto ceněného autora.
o autorovi: 1791, Soldin (Prusko) - 1868, Praha
Ve 12 letech odjel do Švýcarska, kde se začal učit malbě u svého jediného učitele (zřejmě Jindřich Wuest z Curychu). Piepenhagen byl autodidaktem, který se věnoval především krajinomalbě. Roku 1810 přišel do Prahy, kde se usadil. Jeho oblíbeným motivem bylo vyobrazování měsíční noci. Často se zabýval i náměty ze Švýcarska, především horské krajiny. Kromě Švýcarska cestoval také po Francii, Belgii i Německu. Byl blízkým přítelem Josefa Navrátila. Věnoval se také kresbě a vytvořil i jednu litografii (Pohled na Mariánské Lázně). Hojně vystavoval u nás i v zahraničí (Berlín, Mnichov, Vídeň,...).
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 400 000 Kč.